Insändare i Smålänningen 1 augusti

Äldre par som går och håller handen

Sveriges välfärd är under nedmontering

Svar till Anne Karlsson och S-gruppen Ljungby. I ditt svar Anne så skriver du att det är ansvar som S tar i budget 2024, när man släpper fram alliansens budget. Anledningen är att ekonomi är ett stort bekymmer för att SD och nuvarande regering väljer att sänka skatten för höginkomsttagare i stället för att ge kommuner och regioner tillräckligt med statsbidrag?

Vad har du då för svar på att det inte har tilldelats tillräckligt med resurser på många år?

Att Sveriges välfärd är under nedmontering är något man har kunnat se under många år.

Under Socialdemokraternas 8 år i regeringen har en galen invandringspolitik få fortgå efter öppna hjärtan talet med enorma kostnader som följd, det har varit ett vanstyre som kommer att prägla vårt land och vår ekonomi under många år framöver.

Våra energikostnader har plågat i stort sett hela Sverige och allt detta kräver man nu att nuvarande regering med stöd av SD ska ordna upp och det omedelbart!

Inte är det denna regeringen som har sänkt vård och omsorgstagarnas möjligheter till att få den vård som dom har rätt till.

Sedan skriver du vidare att SD-s röst i personalutskottet ville och röstade för att heltid som norm skjuts upp i ett år och att delade turer ska vara kvar.

Saken är ju den att förvaltningen har som mål att börja med heltid som norm så snart 11-timmars dygnsvila och nya scheman är klara.

Man mäktar helt enkelt inte med bägge delarna samtidigt,  vilket är fullt förståeligt.

Det vet också S -gruppen.

Vår röst i PU har inte röstat för att delade turer ska finnas kvar.

Gällande skor till personalen så gick ni ju ut med att personalen skulle få skor om man röstade på S, men det har ni sedan inte prioriterat i er budget. Oerhört falskt tycker vi.

Vi Sverigedemokrater anser tvärtemot S-gruppen i Ljungby att vår vård och omsorg inte ska bedrivas som ett integrationsprojekt utan att där jobbar man när man kan läsa och förstå svenska i tal och skrift.

Det är mycket allvarligt att man utsätter vård och omsorgstagare för stora risker när man inte kan kommunicera med våra äldsta och sköraste.

Slutligen: Sanningen är snarare den att Socialdemokraterna har ingen egen politik i Ljungby utan hänger sig på alliansen.

Sverigedemokraterna

Oppositionen

Fullmäktige gruppen