Inkludera områden för kärnkraft (SMR) i Översiktsplanen

Små Modulära Reaktorer, eller SMR, är kärnkraft i småskaligt format och en teknologi som går framåt för varje år. Sådana reaktorer byggs just nu i Kina, Ryssland och Argentina. Den 3 februari 2025 har även den första byggnationen påbörjats i Oskarshamn i Sverige.

En viktig faktor för att underlätta utbyggnaden av denna typ av energilösning i framtiden är att kommuner runt om i landet gjort ett förarbete där det dels visats en öppenhet beträffande att detta byggs i den egna kommunen, dels pekats ut övergripande områden som anses passande för ändamålet.

Översiktsplanen är som bekant inte juridiskt bindande, utan har som syfte att skapa en heltäckande bild över kommunens tänkta utveckling, som i ett senare skede kommer brytas ned i detaljplaner. Då utbyggnad av SMR inte är på tapeten i närtid i Örebro kommun, passar det därför ypperligt att ta med SMR-frågan vid uppdatering av Översiktsplanen, för att se om Örebro kommun har områden som skulle passa för en framtida etablering av SMR.

Motion – Inkludera områden för SMR i Översiktsplanen