Kravställande strategi mot hedersförtryck och hederskultur

Problemen i kommunen är stora när det gäller hedersproblematik. Det visar inte minst mordet år 2023 på den unga kvinnan Saga i Örebro som var gravid i sjunde månaden och som mördades av fadern till barnet, för att återupprätta sin och familjens heder. Det visar sig även genom att antalet hedersrelaterade polisanmälningar år 2020 var tre gånger fler än året innan och att samordnaren på Örebro tjejjour uttalat att mörkertalet är stort.

Förövare utsätter offer i den egna familjen eller i offrets sociala omgivning för påtryckningar, förtryck eller våld för att bevara, bibehålla eller återupprätta heder som man anser gäller genom egna regler och värderingar, inte majoritetssamhällets regler. Hedersrelaterat våld och förtryck kan handla om många olika saker – begränsningar i vardagen, strikt kontroll och övervakning, tvångsäktenskap eller könsstympning, isolering, hot och tvång. Detta sker inom kulturer där man litar mer till den egna gruppen än samhället i stort.

Den handlingsplan som kommunen har mot våld i nära relationer och hedersvåld, saknar tillräckligt fokus på att bekämpa hederskultur i stort. Den är tyvärr även mestadels reaktiv inriktad. Man borde jobba mer proaktivt och tydligt kravställande med information och utbildning av exempelvis nyanlända och invandrare som flyttar till Örebro om vad som gäller i Sverige om regler, värderingar och människans frihet och värde och vad som accepteras och inte accepteras i vår kommun. Det behövs ett separat fokus på att bekämpa hederskultur.

Uppföljningar som gjorts av befintlig handlingsplan, exempelvis av stadsrevisionen 2022, visade omfattande brister bland annat gällande avsaknad av implementering, uppföljning, rutiner, struktur för samordning och rekommendationer gavs om att få till detta. Detta visar, utöver behovet av en specifik strategi mot hederskultur, att kommunen behöver arbeta fokuserat och målinriktat mot detta. Krafttag behöver tas och nolltolerans råda.

2024-06-10 Motion – Kravställande strategi mot hedersförtryck och hederskultur