Sverigedemokraterna var det enda partiet som utmanade Örebro kommuns styre

Sverigedemokraterna väljer att ta ansvar när andra partier i opposition inte gör det. Medan Liberalerna, Kristdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Örebropartiet väljer att luta sig tillbaka, presenterar Sverigedemokraterna som största oppositionsparti, ett eget budgetförslag för att utmana styrets reviderade budget. I tider av ekonomisk osäkerhet måste vi stå upp för verkliga lösningar, inte bara följa strömmen.

Ett stort problem är att Örebro kommun, liksom många andra kommuner, beslutar om en budget för nästa år redan i juni, trots att siffrorna för skatteintäkter och statsbidrag är extremt osäkra. När sedan SKR:s (Sveriges Kommuner och Regioner) prognoser uppdateras under hösten, tvingas man snabbt göra revideringar. Resultatet? En budget som är byggd på svajiga grunder.

Sverigedemokraterna föreslår därför en budget som bygger på verkliga behov och framtida stabilitet, i stället för att bygga luftslott av osäkra prognoser. Sverigedemokraterna tror på beslut som gynnar både nutiden och framtiden, där varje skattekrona räknas. Sverigedemokraterna ställer sig därför frågande till varför övriga oppositionen inte tar sitt ansvar när det gäller att ge örebroarna tydliga alternativ. När Örebro står inför så stora ekonomiska utmaningar, då är det inte läge att bara luta sig tillbaka och titta på.

Det är direkt oseriöst av övriga oppositionen att enbart kasta in något A4-papper med hänvisning till gammal budget och föråldrade siffror. Vi kan därmed konstatera att Sverigedemokraterna är den enda trovärdiga oppositionen i Örebro kommun.

Budget 2025 (Revidering Oktober)